آدرس: تھران، خیابان کارگر شمالی، دانشکده فنی دانشگاه تھران

02161115044

آخرین مقاله ها

طراحی و ساخت سیستم انتقال توان بیسیم برای کاربرد شارژ باتری خودروهای الکتریکی

طراحی و ساخت سیستم انتقال توان بیسیم برای کاربرد شارژ باتری خودروهای الکتریکی

در این پایان­ نامه، به روند طراحی، شبیه ­سازی و اجرای یک سیستم انتقال بی­سیم توان القایی برای کاربرد شارژ باتری محرکه­ ی الکتریکی پرداخته شده است. این سیستم به صورت مستقیم به برق شهر متصل شده و توان ۱ کیلووات را به صورت بی­ سیم به سمت ثانویه انتقال می­دهد و یک باتری لیتیوم­­-یون را شارژ می­نماید.

سیستم انتقال بی ­سیم توان به طور کلی به سه طبقه تقسیم شده است. در طبقه­ ی اول، یک مبدل افزاینده  ­ی موازی­شده وظیفه ­ی تامین سطح ولتاژ DC مورد نیاز برای کلیدزنی و همچنین اصلاح کیفیت توان کشیده شده از شبکه را بر عهده دارد. طبقه ­ی میانی شامل یک ساختار تشدیدی و سیم ­پیچ ­های فرستنده و گیرنده­ی توان است. طراحی این بخش به گونه ­ای انتخاب شده است که ولتاژ دریافت ­شده در سمت ثانویه، مستقل از تغییرات بار باشد. همچنین بازدهی این طبقه در تناسب با دو طبقه­ ی دیگر تنظیم شده است تا بیشترین بازدهی کل در بازه­ی وسیع تغییرات توان حین شارژ باتری به دست آید.

در طبقه ­ی انتهایی، با توجه به اندازه­ ی بالای جریان خروجی، از یک مبدل کاهنده­ ی موازی شده برای تامین مشخصه ­ی شارژ باتری لیتیوم-یون استفاده شده است. یک روش کنترل مجزا به این بخش از سیستم اعمال شده تا بسته به سطح شارژ باتری، حالت جریان ثابت یا ولتاژ ثابت را تامین کند. روش کنترل به­ کار­رفته در تناسب با ساختار جبران­ ساز LCC در سمت فرستنده، عملکرد با قابلیت اطمینان بالا در هر دو سمت را فراهم نموده و نیاز به ارتباط مخابراتی بین طرف­ های فرستنده و گیرنده وجود ندارد.

در نهایت سیستم انتقال بی­سیم طراحی­ شده تحت آزمایش­ های عملی قرار گرفته و صحت عملکرد موثر آن تایید می ­شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درباره ما

آزمایشگاه الکترونیک قدرت و سیستم­های انرژی در سال ۱۳۹۰ با هدف تربیت و آموزس مهندسین و محققین کارآمد تاسیس شد. در این محیط آموزشی و تحقیقاتی، زمینه های تخصصی مانند طراحی سیستمهای الکترونیک قدرت شامل انواع منابع تغذیه، اینورترها و یکسوکننده­ ها، مبدل­های توان بالا و چندسطحی، انواع سیستمهای ولتاژ بالا یا HV ، سیستم­های تبدیل انرژی و… تحت مطالعه و پژوهش می­ باشند.

مجوز های ما

© تمامی حقوق برای آزمایشگاه محفوظ می باشد.

طراحی و اجرا: ماهیان